Blog

Kontrplağın Vazgeçilmezlerinden: Kavak Ağacı

Kontrplağın Vazgeçilmezlerinden: Kavak Ağacı

Özellikleri

Rutubetli ve nemli ortamlarda rahatça yetiştirilebilen kavak ağaçlarının en önemli özelliği çabuk büyümesidir. Çok yumuşak, kaba ve gevrek yapılıdır.

Ülkemizde kara kavak, ak kavak, boz kavak, titrek kavak, servi kavağı ve fırat kavağı olmak üzere 6 kavak türü yetişmektedir. Boyları türüne göre değişiklik gösterse de uzun boylu ağaç çeşitlerinden biridir. Ülkemizdeki bazı kavak türlerinin boyları 30-40 metreye kadar ulaşırken bazı türlerin boyları ise 10-12 metre civarındadır.

Ülkemizin en büyük kavak ormanları Samsun ilimizin Terme ilçesinde bulunmaktadır. Dünya’da ise en çok kavak üretimi yapılan ülke Kanada’dır.

Kullanışlılığı

Kavak ağacı kullanım alanının geniş olduğu ağaç türlerinden birisidir ve aynı zamanda iyi bir körağaçtır. Tutkalla iyi bağlantı kurar ve iyi boyanır. Kaplama, kontrplak, sunta ve yapı kerestesi olarak kullanılabilmektedir.

Piyasası

Kavaklardan kontrplak imalatı ve kullanımı, hafif ve ekonomik olması nedeniyle oldukça yaygındır. Ülkemizde hem yerli hem de ithal kaliteli kavak ağaçlarından üretilen kavak kontrplaklar, gelen talebe göre WBP tutkalından da üretilebilmektedir. Kavak kontrplaklar daha çok inşaat sektöründe, otomobillerin iç dizaynında, ambalaj sektöründe, çatı kaplamalarında, hobi malzemesi olarak, makina model kalıp malzemesinde ve kapı imalatı gibi birçok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Seçim yapılırken düzgün bir yüzeye sahip A kalite olan ve üzerinde herhangi bir çatlak ya da budak bulunmayan kontrplaklar tercih edilmelidir.

Masif ve kaplama olarak satılır. Kerestenin sert ağaç standardına göre ölçülendirilmesi gerekir. Gövde boyutlarına göre ayarlanır. 0.8-5 mm arasında değişen kalınlıktaki kaplamaları astar olarak kullanılır.

Kavak kontrplak fiyatları ebatlarına göre değişiklik göstermekte olup, diğer kontrplak çeşitlerine nazaran oldukça ekonomik bütçelerle karşılanabilmektedir.

Erozyonla mücadele kapsamında nehir, ırmak ve dere kenarlarındaki tarla, bağ ve bahçelerin kenarlarına söğüt ağacı ile birlikte dikilen kavak ağaçları, ekilebilir verimli toprak kayıplarının önüne geçilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.

Sektörünün önde gelen firmalarından olan Anıl Orman Ürünleri, en kaliteli ürünlerini en hızlı ve en ekonomik şartlarda kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir