Blog

Kontrplak Kullanımı Hakkında

 

Kontrplak başta mobilya olmak üzere bir çok sektörde kendine geniş kullanım alanı bulan bir ahşap malzemedir.

Ahşap malzemeler arasında plywood yani kontrplak en güçlü malzemelerin başında gelir. Masif yani doğal ağaç ahşaplar bile daha güçlüdür. Bunun en önemli sebebi ise ağacın telefinden değil direk olarak kendinden tek parça katman olarak ortaya çıkıp, birden fazla katmanın çapraz bir şekilde birleşmesi ile oluşmasıdır. Ayrıca katmanları birleştiren güçlü tutkallar ve üzerine yerleştirilen fazladan kaplamada sağlamlığını daha da pekiştirmektedir.

Çoğu kişi masif ahşapların dayanım olarak en iyi malzeme olduğunu düşünür. Fakat kontrplak dayanıklılık konusunda doğal ahşaplar dan bile iyidir. Çünkü yapısında bulunan ağaç tahılı homojen olarak her tarafına eşit olarak dağılır ve preslenir. Yani içerisinde boşluklu kısım bulunmaz. Böylece darbelere karşı daha dayanıklıdır.

Kontrplak hem sunta ve mdf gibi mobilya malzemelerinden hem de doğal ahşap malzemelerden daha hafif bir malzemedir. Hafif malzeme olması dayanıklılık ve gücünden bir şey eksiltmez. Aksine özel mobilya dekorasyonlarında hafif malzeme daha kolay işlenmektedir.

Diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya endüstrisinde de kullanılacak malzemenin tek parça ve yeterli büyüklükte olması istenen bir durumdur. Bunun için kontrplak gibi malzemeler büyük boyutlarda üretilirler. Fakat doğal ahşaplarda bu mümkün değildir.

Genelde ülkemizde kontrplak tabağı 1.5*2 metre ebatlarından daha büyük olarak üretilirler. Uygulanacak malzemenin parçalı olmaması dayanımını da artıran bir özelliktir. Ayrıca büyük bir alanı kesintisiz bir şekilde kaplamak için kontrplak biçilmiş bir kaftandır.

Kontrplak çapraz katmanlardan oluşan yapısı nedeni ile çivi, vida gibi malzemeleri tutmada oldukça hünerlidir. Vida ve çivi saplandığı doğal ahşaplarda oluşan ayrışma, kontrplak da olmaz. Böylece uzun yıllar bağlantı vidalarını sabit tutmayı başarır.

Kontrplak sunduğu yüksek özelliklerden (dayanım, güç, büyük boyut) dolayı, uzun vadede daha az maliyetli bir malzeme olmaktadır. Diğer taraftan masif ahşaplar ile karşılaştırdığımız da onlara göre fiyatı da düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir