Blog

Kontrplak İmalat Aşamalarında İlk Adım

Kontraplak Aşamalarında İlk Adım

1 – Tomruk Seçimi :

Kontrplak imalatında kullanılacak tomruklar soymaya müsait yapıda olmalıdır. Formu düzgün ve silindirik olmalı çapları minimun 30 cm den başlamalıdır. Formu düzgün ve silindirik olmayan çapı 30 cm den az olan tomruklarda randıman düşük ve parça adeti fazla olacağından fire fazla olur.

Ülkemizde soymalık tomruk olarak kayın, kavak ve çam gibi yerli tomruklar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu tomruklar ayrıca Ukrayna, Romanya, Rusya gibi ülkerden ithal edilerek temin edilebilmektedir. Kayın, Kavak, Çam ağaçlarının tercih edilmesi daha çok ekonomik olmalarından kaynaklanmaktadır. Bunların haricinde Afrika menşeili okume, tetra, ekabe, gombe, ozigo, gibi tomruklar randımanı ve kalitesi yüksek fakat ekonomik olarak yüksek maliyetli olduklarından kullanımı çok kısıtlı hale gelmiştir, daha çok rina ve loyd, katma değeri daha yüksek olan yat ve tekne imalatçılarının tercihi olmuştur. Bu ağaç türlerinin maliyetleri diğer ağaç türlerine göre çok yüksek olduğundan kontrplak üretiminde çok fazla tercih edilmezler.

2 – TOMRUK BUHARLAMA İŞLEMİ

 

Buharlama işleminin yapılma sebebi sert ve suyu azalmış tomruğun soyma esnasında belli bir yumuşaklığa indirmek ve papele eğilme mukavemetini arttırıcı elastikiyet saglamak amacı ile yapılan işlemdir. Buharla yumuşatılmış tomruk kolay soyulur ve soyulan papeller yumuşak olacağı için çatlama, kırılma yapmazlar böylece zayiat azalır ve kalite yükselir. Buharlama işlemi tomruğun cinsine ve sertlik derecesine göre düşük ısı ile başlanarak 90-100 derece buhar veya su içerisinde 48 saat ile 72 saat bekletilir veya buharlanır.

 

3 – TOMRUK BOYLAMA İŞLEMİ

 

Buharlama işlemine tabi tutulan tomrukların baş kısımları düzenlenerek çatlak ve eğriliklerden arındırılır, daha sonra yüzeylik ve iç malzamelik olarak tasnif edilen tomruk boylama işlemine alınır, imal edilecek tomruğun ebatlarına göre iç malzeme ve kapaklık olarak boylanan tomruklar bir sonraki aşamaya hazırdırlar.

 

4 – SOYMA İŞLEMİ

 

Boylanan tomruklar torna makinası diye adlandırılan tomruk soyma makinalarında soyularak papel haline getirilir. Soyulan tomruklar otomatik makaslar vasıtası ile aynı anda kesilerek ebatlanır ve papeller istiflenerek kurutmaya hazır hale getirilir.

 

5 – KURUTMA İŞLEMİ

 

Soyularak yaş papel haline gelen malzemeler,150-180 derece sıcak hava dolaşan kurutma fırınlarından geçirilerek nemleri % 10 -12 ye kadar düşürülür, nemleri düşürülen papeller iç malzeme, yüzey malzemesi ve parça malzeme olarak seçilir, parça malzemeler eklemeden geçirilerek tutkallama ve preslenmeye hazır hale gelir.

 

6 – TUTKALLAMA İŞLEMİ

 

Eklenerek yekpare hale getirilen ve yekpare haldeki iç malzeme ve yüzey malzemelik papeller üretilecek kontrplakların kalınlıklarına göre katman sayısı oluşturularak suyuna ve sokrasına ve papellerin tutkallı ve tutkalsız papeller olmak üzere üst üste konularak soğuk ve daha sonrada sıcak prese hazırlanırlar.

 

7 – SOĞUK VE SICAK PRESLEME İŞLEMİ

 

Tutkallamadan geçirilen papeller basılmak üzere önce soğuk pres işlemine tabi tutulurlar soğuk pres işleminde amaç tutkallanan papellerin dinlendirilerek belli bir basınç altında bir nevi soğuk ütüleme düzleştirme işlemi yapılır. Soğuk presleme sonrası malzemeler 100-110 derece sıcaklıkta ve belli bir basınç da  ve üretilecek kontrplakların kalınlığına göre değişen presleme süresinde sıcak presleme işlemine tabi tutulur. Sıcak presleme işlemi kontrplak kalınlıklarına göre değişen sürede basıç altında tutulur.

 

8 – EBADLAMA KALİBRE VE ZIMPARA İŞLEMİ

 

Sıcak presden çıkan malzemeler soğumaya bırakıldıktan sonra ebadlamadan geçirilerek gönyesi düzgün ve imalat şartlarına uygun ebadlanmış hale getirilir, ebatlama işlemi esnasında ayrıca kalite kontrol de yapılarak patlak bozuk malzemeler ayrılır kalite ve sınıflarına göre tasnif edilirler. Ebadlanmış malzemeler daha sonra kalibre ze zımparalama işlemine tabi tutularak sipariş adetine göre paletlenerek ve çemberlenerek sevkiyata hazır hale gelir ve piyasaya satışı sunulur.

Kontrplak ürün çeşitlerimiz için ürünler bölümünü tıklayınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir