Blog

Kontraplakta Kayın Ağacı

 

Kayın ağacı, bitkiler alemindeki Fagace familyasına dahil edilebilen değerli bir orman ağaçları çeşitidir. Kayın ağaçları kışın yapraklarını döken orman ağaçlarıdır.  Kayın ağaçları yaklaşık 750 yıla kadar yaşar ve boyları 40 metreye kadar uzanabilir. Açık gri veya koyu gri renkli kabukları ağaçların hayatı boyunca çatlamadan düz ve pürüzsüz kalmasını sağlar.

Kayın ağacı, ülkemizde doğal olarak yetişen bir ağaç türüdür. Ülkemizde Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde rastlamak mümkündür. Ancak Avrupa ülkelerinin fazlasıyla ilgi gösterdiği bir ağaç olması farklı çeşitlerinin de yetiştirilmesine neden olmuştur. Dünya genelinde bilinen 10 çeşit kayın ağacı türünü saymak mümkündür. Bunlar arasında Avrupa kayını, Amerika kayını, Çin kayını gibi kayın ağacı çeşitleri yer almaktadır. Yetiştiği ülkenin ismi verilmiş ağaç aynı zamanda Güney Çin, Japon, Meksika ve Tayvan gibi ülkelerde yetişerek yine bu ülkelerin isimleri ile anılmaktadır. Birçok alanda kullanım alanına sahip olan Kayın Ağacı, doğal sağlık reçetesi olarak ve ahşap malzeme olarak kullanılmaktadır.

Kayın ağacının özellikleri;

Sıkı ve ince yapılıdır. Orta sert bir ağaçtır.  Fiziki etkilere dayanımı iyidir. Zor yarılır, genellikle iyi işlenir.  İyi kurutulursa çatlama oranı azalır. Açık havada dayanıksızdır, kısa sürede çürür. Böcek ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanır. Çivi ve vida ile bağlantısı zayıftır. Tutkalla iyi yapışır. Çok iyi boya tutar, İyi verniklenir.

Kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse eğer; kayın ağacı iyi bir mobilya ağacıdır. Kayın ağacından değerli mobilya gereçleri elde edilir.  Kontraplak üretiminde sıklıkla kullanılır.

Kayın kontrplaklar veya papeller özel kalıplarda basılarak eğimli şekillerde mobilya (sandalye) üretiminde de kullanılmaktadır. Kalınlıklar kullanım yerine göre 4 mm ila 18 mm arasında değişiklik göstermektedir. Sağlamlık, düzgün işlenebilme, doğal-dekoratif görünümleri avantajları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir